Jak kupić (i złożyć) kuchnię z IKEA i nie zwariować?

Decyzja podjęta – zmieniamy kuchnię. Stara była już niezbyt pojemna, a dodatkowo przez 7 lat trochę już sfatygowana. Szybki przegląd ofert stolarzy, którzy tworzyli kuchnię u znajomych i decyzja, że  nasza będzie jednak z IKEA. Jakość kuchni z pewnością nie gorsza, niż od stolarza, a cena zdecydowanie niższa.

 

Postanowiłem opisać poniższą historię, ponieważ w sieci jest sporo negatywnych opinii na temat dostępności, montażu kuchni IKEA i niespodziankach z kuchniami IKEA.  Okazuje się, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują” :) Wyszło jak widać na zdjęciu, całkiem nieźle :)

Po kolei….

Zaprojektowaliśmy wstępnie kuchnię w IKEA Planner (oprogramowanie na stronie internetowej IKEA), który wskazuje dość precyzyjny zestaw elementów do zakupu oraz cenę zaprojektowanej kuchni (kliknij aby sprawdzić ile kosztowała ta kuchnia IKEA). W naszym przypadku była to kuchnia IKEA Metod z frontami RINGHULT.

Zobacz też: Jak odnowić podłogę na balkonie lub tarasie?

W tygodniu poprzedzającym wyjazd przeprowadziłem wstępny pomiar auta, które miało służyć do przewiezienia paczek. Gdy okazało się, że w teorii wszystko powinno udać się dostarczyć do domu w ramach jednego wyjazdu, zapadła decyzja – jedziemy w sobotę po meble. Dobrze wcześniej zbadać dostępność elementów kuchni na stronie IKEA, ponieważ przykładowo w IKEA Bydgoszcz ilość dostępnych elementów kuchni była niewielka. Wybór padł na IKEA Poznań, ponieważ na stronie internetowej IKEA potwierdziliśmy największą dostępność towaru w tym sklepie.

Słupki boczne – każde zdjęcie w artykule można powiększyć, klikając na nim.

Po przyjeździe do sklepu przez kilka godzin przyglądaliśmy się jeszcze wyborom (fronty, szafki) oraz wprowadzaliśmy mniejsze i większe korekty do naszego projektu. Dobrze jest zabrać ze sobą przenośny komputer, który umożliwi na bieżąco wprowadzanie poprawek w projekcie. Każdy projekt w IKEA musi zostać jednak zatwierdzony przez projektanta IKEA. Gdy byliśmy już gotowi do analizy projektu okazało się, że trzeba wpisać się w kolejkę do projektanta i czekać około 2 godzin – straciliśmy przez to sporo czasu. Gdy projektant znajdzie już dla nas czas, wykona telefon i otrzymamy kilkanaście minut na pojawienie się na stoisku kuchennym. UWAGA: Jeżeli utworzyłeś projekt w IKEA Planner i wiesz czego chcesz, zapisz się w kolejkę do projektanta od razu po wejściu do sklepu. Oszczędzisz sporo czasu. Projektant w zasadzie sprawdza poprawność projektu, czy wszystko się zgadza i pasuje, sugeruje drobne zmiany i udogodnienia. Pani projektant była bardzo pomocna i przyjazna.

Projekt naszej kuchni

Projekt naszej kuchni

Efektem pracy projektanta jest lista wszystkich elementów kuchni wg projektu, którą po opłaceniu w kasie (generowany jest specjalny kod kreskowy dla naszego zamówienia), możemy odebrać z magazynu. Co ważne podczas potwierdzania projektu podawana jest dostępność poszczególnych elementów, więc mamy pewność czy uda się kupić wszystko od ręki, czy trzeba będzie przyjechać jeszcze raz. Nie wiem jak jest w innych sklepach IKEA niż Poznań, ale czytałem o konieczności samodzielnego kompletowania mebli z półek w magazynie samoobsługowym. Szczerze… przy ponad 100 paczkach to bardzo trudne zadanie. W IKEA Poznań opłacamy zamówienie, a w magazynie automatycznie zaczyna się kompletacja. Z pólek zabieracie tylko drobnicę – uchwyty, zawiasy, linijkę, itp. Nie ma sensu jechać po odbiór towaru do magazynu zbyt szybko (magazyn w Poznaniu jest oddalony od sklepu kilkaset metrów), ponieważ kompletacja trwa czasami nawet ponad godzinę lub dłużej. Spokojnie można zjeść obiad, czy wypić kawę i wówczas pojechać do magazynu po gotowe zamówienie. Jeżeli nie mamy pewności czy wszystko zmieści się do auta, możemy poprosić projektanta o podział zamówienia na mniejsze części i kupować/odbierać z magazynu partiami. Jeżeli na pewnym etapie stwierdzimy, że nie zmieścimy do auta nic więcej, nie opłacamy kolejnego zamówienia, które wygaśnie wraz z zamknięciem magazynu danego dnia.

Ciąg szafek

Zamówienie odebrane, powrót do domu z zapakowanym po dach autem. Niestety te ponad 100 paczek trzeba wnieść do domu – w naszym przypadku na II piętro bloku. Zajęło mi to około 4 godzin, ale dałem radę :) Nie będę pisał o ramach czasowych składania kuchni, ale trochę to trwało :) Nie z tego powodu, że to skomplikowane, ale meble składałem głównie po pracy i w weekendy, których ze względu na inne prace, nie miałem wolnych zbyt wiele. Uwagi dotyczące składania:

1) Nie jest prawdą, że sprzęt AGD innych producentów niż IKEA nie pasuje do ich szafek. U nas jest mikstura sprzętów starszych i nowszych, a wszystko udało się idealnie zamontować. Najwięcej kontrowersji wzbudzają nietypowe zmywarki z IKEA – my kupiliśmy zmywarkę BOSCH zanim pomyśleliśmy, że będziemy mieli kuchnię z IKEA i udało się ją idealnie wpasować.

Montaż zmywarki

Jeżeli ktoś jest zainteresowany rozwiązaniem problemu ze zmywarką proszę o wpis w komentarzach, a opiszę temat w szczegółach. Nie kupujcie żadnych adapterów do zmywarek z IKEA, nie są potrzebne. Udało się też zamontować bez problemu płytę indykcyjną i kuchenkę mikrofalową BOSCH, okap podszafkowy GORENJE oraz stary piekarnik SAMSUNG. Jak widać duży miks sprzętów, ale wszystko działa bez problemu.

2) Blaty w IKEA to trudny temat – blat na zamówienie w IKEA to oczekiwanie ponad 4 tygodnie, natomiast blaty gotowe są z kolei dość krótkie. Jeżeli mamy ciąg kuchenny o długości 3 metry to z tego co wiem, nie uda się kupić blatu o takiej długości w IKEA z półki, tylko na zamówienie. Kolejnym problemem jest fakt, że do szafek IKEA nie pasują standardowe blaty 60 cm ze sklepów budowlanych, ponieważ szafki mają około 62 cm głębokości. My kupiliśmy blat w Strefie Płyt o szerokości 120 cm (400 cm długości takiego blatu z laminatu kosztuje około 500 zł), z którego wycięto blat o szerokości 72 cm. Taki blat zakrywa szafki, a z tyłu pozostawia sporo miejsca na instalacje wodno-kanalizacyjne i elektryczne. Jest także więcej miejsca roboczego na blacie i ogólnie lepiej się to prezentuje, niż blat 60 cm. Dodatkowo zostało sporo blatu, z którego można wyciąć przykładowo półki.

Blat

3) Okap – niezależnie od faktu, czy kupicie okap podszafkowy w IKEA czy innego producenta, przygotujcie się na dużą modernizację szafki, do której zamontujecie okap. Dolną część obudowy szafki trzeba przenieść wyżej i zamontować na kątownikach. Następnie należy wyciąć odpowiednio w półkach miejsce na rurę prowadzącą z okapu do kratki wentylacyjnej.

Montaż okapu

4) Montaż uchwytów i frontów. Montaż zawiasów pod fronty i samych frontów na zawiasach jest bardzo łatwy – wystarczy wkręcić dwie śrubki z zaczepem zawiasu, a następnie wszystko odbywa się bez użycia śrubokręta. Uchwyty w szufladach wymagają nawiercenia otworów we frontach. W celu równego nawiercanie warto zakupić specjalną linijkę dostępną w IKEA do rozmieszczenia otworów montażowych uchwytów. Bardzo tania rzecz, a niesamowicie pomocna. Wiercąc otwory pod uchwyty (wiertło o średnicy 5 mm) warto od drugiej strony podłożyć kawałek panela lub drewna i docisnąć ściskiem stolarskim. Zapobiegnie to wyrwaniu sporej dziury podczas wiercenia. Regulacja frontów zarówno w drzwiach, jak i szufladach nie jest skomplikowana, a stopień regulacji dość duży.

5) Warto zakupić w sklepie budowlanym ściski stolarskie 2/3 sztuki, nawet najtańsze – pomogą Wam w skręceniu szafek ze sobą, czy dokręceniu paneli maskujących i innych elementów, a następnie w precyzyjnym cięciu elementów.

6) Szafki górne montuje się na specjalnych szynach. Warto kupić szyny w IKEA, ponieważ patrząc na te dostępne w sklepach budowlanych nie sądzę, aby wytrzymały rząd 5 szafek o wysokości 100 cm. Szyny z IKEA są naprawdę porządne. Jeżeli będziecie stawiali słupki powyżej 200 cm wysokości, potrzebne będą Wam 2 szyny, zawieszone na wysokości 208 cm i 248 cm. Słupek 248 cm składa się zawsze z nogi (cokołu) 8 cm, szafki 200 cm i nadstawianej szafki 40 cm. Szyny trzeba idealnie wypoziomować, aby uniknąć problemów z równym układem szafek. Ogólnie podczas montażu mebli warto kupić dobrą poziomicę i zaprzyjaźnić się z nią :)

Montaż szafek 248cm

7) Oświetlenie blatu

Przez dłuższy okres czasu oświetlenie blatu realizował okap, ale nie było to rozwiązanie wystarczające. Oświetlenie z IKEA wyceniono na 600-700 zł, więc postanowiłem poszukać zamiennika. Kupiłem profil aluminiowy, w który wkleiłem taśmę LED 3000k (barwa ciepła) 8,4W/1m, zamontowałem transformator, kabel i ściemniacz/włącznik możliwy do zabudowania w profilu aluminiowym. Świeci super, a cały koszt oświetlenie 3 m z osprzętem to około 230 zł + trochę własnej pracy z lutownicą. Całe zasilanie okapu, oświetlenia, gniazdek w szafce jest rozprowadzone z listy przymocowanej do górnej części wiszących szafek.

Oświetlenie blatu

8) Pozostałości po blacie

Jeżeli zamawiacie blat w zewnętrznej firmie, niezależnej od IKEA, zawsze musicie kupić blat o długości około 4m. Jeżeli zostaje trochę blatu warto zabezpieczyć jedną ze stron lub obie tzw. „nogą” wykonaną z blatu, przykręconą do boku szafki. Element zabezpieczy dodatkowo szafki, a całość będzie wygląda bardzo efektownie.

Bok blatu

 

9) Cokoły i maskownice górnych szafek

Cokoły w Ikea to elementy wykonane z tworzywa sztucznego, które montujemy przy pomocy specjalnych elementów (w zestawie od nóżek szafek) do nóżek każdej z szafki. W zestawie cokołu znajdują się łączniki oraz zakończenia narożników.

Cokół

Maskownice górnych szafek to elementy lakierowane z MDF, które montujemy do spodu górnych szafek na specjalnych zaczepach.

Maskownica szafek wiszących

Kuchnia prezentuje się już teraz naprawdę okazale, a jej koszt był dużo niższy, niż wykonanie podobnych mebli u stolarza. O kosztach naszej kuchni IKEA można przeczytać w artykule:

Ile kosztuje kuchnia z IKEA?

Jeżeli dobrze wszystko zaplanujecie i macie trochę smykałki majsterkowicza, montaż kuchni IKEA sprawi Wam dużo satysfakcji i będziecie naprawdę zadowoleni z wyboru mebli :)

Zobacz też: Jak odnowić podłogę na balkonie lub tarasie?

Pozdrawiam,

Kamil

PS. Uprzejmie proszę o wsparcie akcji charytatywnych zamieszczanych w prawym górnym rogu tej strony w sekcji Twitter.

(Visited 3 425 times, 29 visits today)

20 thoughts on “Jak kupić (i złożyć) kuchnię z IKEA i nie zwariować?

 • Jak rozwiązałeś problem montażu zmywarki Bosch w kuchni Metod ?
  Też kupiłem kuchnię Metod z frontami Torhman i mam zmywarkę Boscha no i mam problem z montażem.
  Z tego co poczytałem potrzebny jest zawias ślizgowy behjalplig niestety chwilowo niedostępny w Ikea lub zawias adapt-r.

  • Nie przygotowałem jeszcze opisu mojej konstrukcji, ale sprawdź to: https://homestack.pl/18/jak-zamontowac-zmywarke-bosch-do-mebli-z-ikea

   Cytuję: „Ja mam zamocowane drzwiczki bezpośrednio do zmywarki.

   Problem polegał na tym, że cokół w kuchniach IKEA ma standardowo 8cm wysokości. Aby drzwiczki miały możliwość pełnego otworzenia musiałem maksymalnie obniżyć zmywarkę. W tym celu konieczny był demontaż fabrycznych nóżek. Zmywarkę postawiłem na podkładkach przyklejonych do spodu zmywarki.

   Drzwiczki przypasowywałem kilka razy bo prawię cały czas przy otwieraniu drzwiczki zawadzały o dół zmywarki, ale udało się je w końcu przy maksymalnym jak pisałem obniżeniu zmywarki ustawić tak, aby się otwierały „bardzo delikatnie obcierały przez pierwsze minuty”. Drzwiczki wystają kilka centymetrów ponad drzwi zmywarki do góry, ale mi to kompletnie nie przeszkadza.

   Plusem tego rozwiązania była szczelina która powstała pomiędzy blatem i zmywarką (około 10cm) którą można przerobić na pułkę np. na tabletki do zmywarki. Wielkość tej półki to właśnie ogległość o jaką drzwiczki wystają do góry.

   Rozważałem dużo opcji, ale ta wydała mi się najlepsza i jestem zadowolony. Dodatkowo nie bardzo mogłem zastosować szyny ponieważ zmywarka ma swoją głębokość, a do tego z tyłu ma odpływ i dopływ więc jej głębokość wzrasta. nie miałem możliwości wsunięcia jej na tyle, aby razem z szyną drzwiczki zlicowały mi się z drzwiczkami w szafkach obok zmywarki.

   Ja posiadam zmywarkę Siemens, ale jak wiadomo Bosch i Siemens to to samo jeżeli chodzi o wymiary i podłączenia.

   Pozdrawiam”

 • Cześć. Czy Pan wymontowałał całkowicie farbyczne nóżki od zmywarki czy porostu ustawił je Pan w najniższym możliwym położeniu?
  Czy można prosić konkretny model zmywarki?

  • Cześć! Nie wymontowałem nóżek, ustawiłem w najniższym możliwym położeniu. Zmywarka to BOSCH SMV46KX00E. Pozdrawiam!

   • Dziękuję bardzo! Kuchnia super. Tylko mnie ta zmywarka powstrzymała przed decyzją o kupnie kuchni z Ikei. Nie chcę tej Ikeowskiej a właśnie bosha :) Widzę, że szlak mam już przetarty.

  • Dzień dobry – nie mam szafki do zmywarki – zmywarka jest postawiona na podłodze i bokami przykręcona do sąsiadujących szafek z lewej i prawej strony. Zmywarka z bocznymi uchwytami ma szerokość 60cm, więc front jest przykręcony bezpośrednio do drzwi zmywarki i wszystko pasuje. Pozdrawiam, Kamil

 • Czy miał Pan do stojących szafek nóżki CAPITA? Bo kupiłam szafki METOD a do nich nóżki CAPITA (będzie bez cokołu) i nie wiem jak te nóżki zamontować:( Rozstaw otworów w szafce wynosi 6,5 x 3,0cm a w nóżce 6,0 x 4,0cm. A do tego dołączone są bardzo krótkie wkręty (długości 2cm).

  • Mam nogi METOD montowane na wcisk, przykryte cokołem. Nie widziałem wersji z nogami CAPITA, ale może montuje się je maksymalnie na brzegu szafki i długie śruby wkręcane są pionowo w boczną deskę szafki? Spojrzałem w instrukcję CAPITA i na pierwszy rzut oka tak to wygląda.

   • Informacja, którą Pani Agnieszka uzyskała na infolinii w sprawie nogi CAPITA: „Udało mi się dodzwonić na infolinię. Te nóżki należy przymocować wkrętami nie w otworach w dolnej płycie tylko obok otworów. Po prostu trzeba wkręty przykręcić bezpośrednio do płyty. Niestety nie widać tego w ogóle na dołączonej instrukcji.”

 • W jaki sposób zamontował pan szafki stojące od ściany żeby zamontować blat 72cm? Szafki są na szynach montowane bezpośrednio do ściany? Pytam bo mam do przerobienia instalacje i zastanawiam się jak ją puścić za szafkami.
  Z góry dziękuje za odpowiedz.

 • Panie Kamilu a jaki to blat? laminat? lite drewno? jeśli płyta (bo na to wskazuje nazwa sklepu to jaka jest nazwa produktu?) z góry dziękuje za odpowiedź.

 • Świetna robota. Czy tajemnicą jest koszt zakupu wszystkich szafek? Chociaż orientacyjny. Wahamy się między stolarzem a ikeą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.